Haşere İlaçlama

Haşere İlaçlama Banner

HAŞERE/PEST KONTROL HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Böcekler eklem bacaklılar şubesinin sınıfı ve tür ve takson bakımından en kalabalık hayvan sınıfıdır. 1.000.000'dan fazla olan tür sayılarıyla Dünya'daki en fazla türe sahip canlılardır. Dünya'nın hemen hemen her yerinde bulunur ve bazen çok yoğun popülasyonlarda görülebilirler. Bilimsel adı Insecta’dır. Kural olarak yumurta ile çoğalırlar ve gelişmelerinde çoğunlukla bir metamorfoz görülür.


Böcekler, açık ve kapalı alanlarda kolaylıkla bulunabilir ve aynı zamanda her an her yerde karşımıza çıkabilecek potansiyelde canlılardır. Çok çabuk çoğalabilme özellikleri vardır. Oryantal hamamböceği 8 ila 10 mm uzunluğunda, koyu kırmızımsı kahverengi bir yumurta kutusu oluşturur. Bu kutular hafifçe şişirilmiş görünür ve her biri yaklaşık 16 yumurta içerir. Dişi yumurta kutusunu üretildikten sonra uygun bir ortamda bırakır. Dişiler ömürleri boyunca 1 ila 18 yumurta kutusu oluşturur ve buda bir anda evinizde ya da yaşam alanınızda birdenbire birçok böcekle karşılaşabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca her türlü pis alanda bulunabilecekleri için mikrop ve bakteri taşıma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Alt tarafı “Böcek” deyip geçmemek gerekir çünkü yine bu küçük ama bazılarının çok tehlikeli olduğu; vebanın insanlara bulaşmasında baş rolü oynayan keme piresi ve akrabaları Ortaçağ’da, Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur. Tüm bunlardan dolayı evimizi, işyerlerimizi, yaşam alanlarımızı profesyonel destek alarak ilaçlatmak hem sizin hem çevrenizin sağlığı için son derece önem arz etmektedir.

Böcekler yaşam alanlarımızda olduklarında daha da tehlikelidirler. Besinlerimize, eşyalarımıza zarar verir, bulaştırdıkları mikroplarla sağlığımızı bozabilirler. Evde böcek sorunu ile karşılaşıldığında da yapılması gereken diğer alanlarda olduğu gibi böcek ilaçlama şirketi ile görüşmek ve böcek, haşere türüne göre böcek ilaçlama işlemi gerçekleştirmektir. Böcek ilaçlama yapılırken bir ilaçla veya bir ilaçlama uygulaması ile tüm şikayetlerinizi ortadan kaldıramayabilirsiniz. Bunun sebebi her böcek sınıfının kendine özgü bir özelliği ve yapısı olduğundan dolayı her böceği imha edecek ilacın da farklı olmasıdır. Ayrıca bir uygulama ile sorununuzu kökten çözemeyebilirsiniz. Böcekler farklı alanlarda yuva yapmış ve yumurtalamış olabilirler. Örneğin ilaçlama yapıldığı tarihte yumurta evresinde olan yavru böceklerin ilaçlamadan sonra ortaya çıkma ihtimalleri de bulunmaktadır. Bu sebeple sorununuz çözülene kadar birkaç defa ilaçlama uygulaması talep etmeniz gerekebilir.


BÖCEK İLAÇLAMA UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR NEDİR?

• İlaçlama yapılacak yaşam alanı uygulama için hazır hale getirilir.
• İlaçlama yapılacak alanda kesinlikle açıkta gıda bırakılmamalıdır.
• İlaçlama yapılacak alandan çocuklar, evcil hayvan dostlarımız ve kullandıkları eşyaların kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir.
• İlaçlama yapıldıktan sonra ilaçlama yapılan alanda 1 hafta ıslak temizlik yapılmamasını önermekteyiz. Zaruri durumlarda lokal olarak temizlik yapılmalı, detaylı temizlik yapılmamalıdır.


PEST CONTROL YÖNTEMLERİ

BİYOLOJİK MÜCADELE: Biyolojik mücadele, ortamda bulunan böcek veya haşere ile beslenen başka canlıları yetiştirmek suretiyle ya da ortamda bulunan böcek veya haşereyi ortamdan uzak tutacak koku, ısı, vb. doğal yöntemleri uygulamaktır. Ancak yaşam alanlarımızı oluşturan yerler küçük ve kısıtlı olduğundan dolayı bu yöntemleri uygulamak çok zordur. Ancak açık arazide kullanılması mümkün olan yöntemlerdir.

FİZİKSEL MÜCADELE: Fiziksel Mücadele, uçan, yürüyen haşereler ve kemirgenlerin girişini ve üremesini engellemek için kullanılan yöntemdir. Bina etrafındaki deliklerinin kapatılması, kapı altlarına eşik/süpürgelik koyulması, su birikintilerinin yok edilmesi, pencerelere sineklik yaptırılması, çöplerin sıklıkla yok edilmesi, su ve gıda maddelerinin muhafaza altına alınması gibi herkesin bildiği ve evlerinde kolaylıkla yapabileceği yöntemdir.

KİMYASAL MÜCADELE (İLAÇLAMA):
Kimyasal mücadele böcek veya haşere ile kemirgenlere uygun olan biyosidal ürünü seçerek yapılan ilaçlama yöntemidir. Günümüzde en etkili ve en çok tercih edilen yöntemdir.
Kimyasal ilaçlama 5 şekilde uygulanır.

1) ÜREME ALANLARINA HACİMSEL UYGULAMA: Özellikle kara sinek ve sivri sineklerin ürediği yere yumurta ve larvalarını öldüren Larvasit etkili ilaçlar uygulanarak üremeyi durdurmaktır. En etkili yöntemdir. İlacın cinsine ve vasata göre bunlar 10 gün ile 2 aya kadar üremeyi durdurur. Çöplükler, gübrelikler ve su birikintilerinde, fosseptik ve kanalizasyonlarda çok başarılı şekilde yaz mevsimi boyunca periyodik olarak uygulanır.

2) HAŞERENİN ÜREME VE BARINMA ALANLARINA YAPILAN BÖCEK MÜCADELESİNE UYGUN İNSEKTİSİT UYGULAMASI: Pülverizatörle spreyleme seklinde yüzeylere kalıcı etkisi 1-2 ay devam eden ilaçlar metrekareye belli dozda düşecek şekilde atılır. Ancak 15-20 gün süre ile ıslak bezle silinmemesi gerekir. İlaçlama esnasında canlı böcekler ölecektir. Ölürken bıraktıkları ve önceden bıraktıkları yumurtalardan zaman içinde çıkan yavrular ilaçla temas ederek tamamı yok olur. Dikkatli ve dozunda atmak önem arz eder. Çünkü sık sık ve bilinçsiz yapılan uygulama zamanla bağışıklık geliştirir ve ilaç etki etmez.

Yanlış doz, yanlış uygulama başarısızlık getirmektedir. Bu yüzden profesyonel ilaçlama firmaları tarafından uygulanmalıdır.

3) HACİMSEL MÜCADELE: Uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürmek için açık saha uygulamasıdır. Belirli saat ve hava şartlarında iki ayrı şekilde uygulanır.
a) ULV (Soğuk Sisleme): ULV cihazı kullanılarak, ani öldürücü biyosidal ürün seçimi ile uygulanır. Alan büyüklüğüne göre el ULV cihazı ile ya da araç üstü ULV cihazı kullanılarak mücadele edilir.
b) Termal Fog (Sıcak Sisleme): Motorlu makinelerle bu sistem için üretilmiş ani etkili ilaç, mazotla karıştırarak sıcak duman içinde ilacın belli sürede havada asılı kalarak uçan haşerenin yoğunluğunu azaltmada kullanılıyordu. Ancak mazotlu uygulama WHO (Dünya sağlık Teşkilatı) tarafından yasaklandı. Bundan doalyı mazot yerine WHO’nun onayladığı mikrokapsülasyonlu ilaçlarla uygulama yapılmaktadır.

4) JEL İLE MÜCADELE: Jel’in, özel tabancayla hamam böceği ve karınca mücadelesinde kullanılmasıdır. Kimyasal etkisi ve hiçbir riski yoktur. Kalıcı etkisi uzun ve kesin netice verir. Bu nedenle evlerinden ya da iş yerinizden ayrılmanıza gerek yoktur. Jel uygulamayı evlerde, anaokullarında, restoranlarda ve fırınlarda sıklıkla kullanmaktayız.

5) KEMİRGEN MÜCADELESİ: Bu amaçla kullanılan yemlere Rodentisit denir. Sıçanların dolaştığı ve yiyecek aradığı yerlere stratejik olarak yerleştirilen Rodentisit yemler etkin kontrol sağlar. Günümüzde Rodentisitler; antikoagülandır. Kan koagülasyonunu engelleyerek ölüme neden olurlar. Bunlar mum blok, pellet taneli ve pasta halindeki yemlerdir. Ayrıca sürekli ve %100 başarı getiren istasyon sistemi vardır. Bu sistem en doğru yoldur.Hemen Fiyat Teklifi Alın !

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Haşere İlaçlama Haşere İlaçlama
Haşere İlaçlama Haşere İlaçlama
Haşere İlaçlama Haşere İlaçlama
Haşere İlaçlama Haşere İlaçlama
Haşere İlaçlama Haşere İlaçlama
Haşere İlaçlama Haşere İlaçlama